06 marca 2021

 03


FOTOGRAFIA

ŚLUBNA

10 PYTAŃ DO FOTOGRAFA

... czyli kto pyta nie błądzi. Często pytacie o wiele rzeczy związanych z fotografią ślubną. Wybraliśmy 10 najczęściej pojawiających się pytań i w tym miejscu postaramy się na nie odpowiedzieć.

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl
Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

Fotografia Ślubna Śląsk - uwiecznieni.pl

1. Ile zdjęć otrzymamy po ślubie?

Dobre pytanie. Odpowiemy na wstępie pytaniem do Was. Ile zdjęć chcielibyście otrzymać?

My uważamy, że powinniście otrzymać wszystkie zdjęcia. Bez względu na to czy są najlepsze, lepsze, podobne do innych. To Wasze święto i Wasze zdjęcia. Każde jedno bez wyjątku. Takie podejście zobowiązuje nas do pracy na najwyższym poziomie. Dzięki doświadczeniu, obszernie i starannie opowiadamy Waszą historię zatrzymując w kadrach ulotnie chwile i emocje. Nie wstydzimy się żadnej klatki. Pamiętajcie jednak o tym, że fotografia ślubna to przede wszystkim reportaż. Mogą zdarzyć się sytuacje zamkniętych oczu, nagle pojawiającej się ręki wujka w obiektywie, delikatnej nieostrości. Uważamy jednak, że te kadry mimo, że mogą być technicznie niedoskonałe, są nadal Wasze i mogą mieć wartość emocjonalną. Dlatego nie usuwamy ich. Otrzymujecie od nas kopię wszystkich oryginalnych zdjęć już w dniu ślubu.

2. Ile zdjęć będzie "obrobionych"?

Odpowiedź na to pytanie stało się niejako często porównywanym parametrem oferty ślubnej. Uchylmy jednak rąbka tajemnicy. Pojęcie "obróbki" zdjęć towarzyszy fotografii ślubnej odkąd pamiętamy. Wiele na przestrzeni czasu jednak się zmieniło i to na lepsze. Kiedyś z uwagi na ograniczone możliwości nawet profesjonalnego sprzętu i pracę w ekstremalnie trudnych warunkach oświetleniowych pracowaliśmy na maksymalnych rozsądnych czułościach matrycy lub używaliśmy lamp błyskowych. Duże jak na tamte czasy czułości ISO powodowały zaszumienie zdjęć i konieczne było nieraz "ratowanie" ujęć, a z kolei użycie lamp przygaszało oświetlenie dekoracyjne sali powodując efekt ciemnego tła, które także trzeba było "wyciągać". Ten ogrom niepotrzebnej pracy zrekompensowała dzisiejsza technologia, wiedza i doświadczenie. Używamy najjaśniejszych dostępnych na rynku profesjonalnych obiektywów stało ogniskowych, profesjonalnych lustrzanek, które nie powodują efektu szumu na zdjęciach, a także systemowego oświetlenia sali. Dzięki temu gwarantujemy, że Wasze zdjęcia nie muszą być ratowane w programach graficznych. Są po prostu piękne, naturalne i oddają każdy detal tak jak widziały to Wasze oczy. Wielu fotografów pojęcie "obróbki" zamieniło z czasem na "autorską edycję", która w głównej mierze polega na delikatnej koloryzacji, zmianie dynamiki światła, prostowaniu, kadrowaniu itp. Nie zmieniamy rzeczywistości. Delikatny retusz owszem, ale nie odchudzamy, nie zmieniamy rysów twarzy i kształtów sylwetki. Jeżeli zamiast naturalnych zdjęć podobają Wam się zdjęcia stylizowane to nie widzimy problemu w tym, abyście mieli przygotowanie w ten sposób wszystkie, które wybierzecie w wersji cyfrowej.

3. Plener w dniu ślubu czy w innym dniu?

Możliwości jest wiele. Naszym zdaniem mini plener portretowy w dniu ślubu, w okolicach domu weselnego to niepowtarzalna pamiątka na całe życie. Emocje, które towarzyszą Wam w tym dniu widać w każdym ujęciu. Taki mini plener trwa kilka, kilkanaście minut i nie zabiera Wam zabawy. Nie praktykujemy z różnych względów wyjazdów na plener w dniu ślubu. Po pierwsze szkoda czasu, a po drugie... szkoda czasu, każdy wyjazd niesie ze sobą ryzyko, więc bawcie bezpiecznie się do końca.

Plener w innym dniu traktujemy jako odrębną usługę. Może to być krótki plener w ogólnodostępnych i bezpłatnych miejscach takich jak lasy, parki, jeziora, góry itp. Możemy także zaproponować coś bardziej indywidualnego. Bierzcie pod uwagę także to, że wiele popularnych miejsc plenerowych jest dodatkowo płatnych. Kwestie związane z plenerem z każdą parą ustalamy indywidualnie. Nie musicie decydować się na rodzaj pleneru podczas rezerwacji terminu ślubu. Nie musi być on także elementem umowy. Możecie zdecydować później.

4. Czy przygotowania będą uwiecznione w domach Pana Młodego i Pani Młodej?

Jeżeli nie mieszkacie od siebie kilkaset kilometrów to nie widzimy problemu, aby wykonać reportaż w obu domach. Pamiętajcie jednak, że usługę fotografii wykonuje jeden fotograf. Zazwyczaj najpierw odwiedzamy dom Pana Młodego, a następnie udajemy się do Pani Młodej. Oczywiście, że jest możliwość zmiany kolejności. Przebieg ustalany jest indywidualnie. W podstawowej usłudze nie zapewnimy dwóch fotografów. Nie ma takiej potrzeby, ale na Wasze życzenie jesteśmy w stanie wykonać usługę w duecie. Dopłata do drugiego fotografa wynosi 50% ceny usługi.

5. Czy wykonujecie zdjęcia z drona i ile to kosztuje?

Oczywiście, że wykonujemy jednak w niektórych sytuacjach okazuje się to niemożliwe. Dlatego zdjęcia z drona są bezpłatne i nie są elementem umowy. W jakich przypadkach nie wykonujemy zdjęć z drona. Deszcz, śnieg, grad, porywisty wiatr są przeszkodą w wykonywaniu takich ujęć. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo Was i Waszych gości. Kolejną przeszkodą są wyłączone strefy lotów. Okolice lotnisk, obiektów wojskowych i przemysłowych, zakładów karnych, parków narodowych są w strefach zakazów lotów. Nie łamiemy prawa i nie latamy w tych miejscach.

6. W jakiej postaci możemy otrzymać nasze zdjęcia?

Podstawowym nośnikiem jest zapis cyfrowy. W dniu ślubu otrzymujecie wszystkie wykonane zdjęcia w plikach JPG na pendrive lub w postaci linku do dysku sieciowego. Na Wasze życzenie udostępniamy nieodpłatnie pliki RAW. To Wasze zdjęcia i nie widzimy powodu dlaczego mielibyście ich nie dostać.

Po wybraniu zdjęć do stylizacji otrzymujecie dodatkowo te zdjęcia w wersji cyfrowej. Kolejnym miejscem jest galeria dla gości weselnych w której znajdą się starannie wybrane zdjęcia dla gości. W wersji "papierowej" podstawową pamiątka jest personalizowane pudełko, a nim 100 najładniejszych zdjęć poddanych autorskiej edycji.

Wykonujemy także piękne personalizowane albumy ślubne, fotoksiążki, folioboxy, obrazy na płótnie, wydruki wielkoformatowe na przeróżnych materiałach. Na spotkaniu ustalimy z Wami foto-produkty, które chcielibyście otrzymać. Nie musicie jednak decydować się odrazu. Foto-produkty nie muszą być elementem umowy. Możecie po ślubie zadecydować w jakiej postaci chcecie otrzymać swoje zdjęcia.

6. Czy nasze zdjęcia będą publikowane w internecie?

Będzie nam niezmiernie miło jeżeli wyrazicie na to zgodę. Szanujemy jednak prawo do prywatności. Nic bez Waszej wiedzy i zgody nie pojawi się w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Uważamy, że wesela są prywatną rodzinną imprezą. Możecie spać spokojnie Wy i Wasi goście. Nie praktykujemy udostępniania zdjęć bez zgody klienta i wysyłania zdjęć do innych klientów. Tyko Wy otrzymujecie dostęp do zdjęć.

7. Jaki jest termin realizacji?

Bez zbędnej zwłoki. Ostateczny termin realizacji uzależniony jest od kliku czynników. Po pierwsze od tego czy to Wy dokonujecie wyboru zdjęć czy powierzacie to nam. Po drugie od tego jaki produkt ostatecznie wybierzecie. Po trzecie od tego czy planujemy plener w innym dniu. Można przyjąć, że ostateczne zamknięcie realizacji wynosi od 14-30 dni od zatwierdzenia listy zdjęć do opracowania.

8. Czy jest możliwość wydruku, wywołania zdjęć na weselu?

Jest taka możliwość. Dysponujemy profesjonalnymi drukarkami DNP-DS620. Od wielu lat praktykujemy wywoływanie pamiątkowych zdjęć rodzinnych z Młodą Parą podczas wesela. To niezwykła pamiątka, którą możecie obdarować swoich gości. Każda rodzina otrzyma pamiątkowe zdjęcie z Wami już na ślubie. Pytajcie o szczegóły na spotkaniu.

9. Jak wygląda kwestia rozliczeń, zaliczki itp.?

Wszystko dla Waszej wygody. Wpłata zaliczki jest gwarancją rezerwacji terminu. Jednak nie jest ona konieczna natychmiast. Rozumiemy skalę wydatków związanych z organizacją ślubu i to Wy określanie kiedy chcecie wpłacić zaliczkę. Wysokość zaliczki wynosi 500,- zł dla usług fotograficznych i 900,- zł dla pakietu foto-video. W przypadkach losowych, a także związanych z sytuacją epidemiczna i niemożliwością organizacji wesela dajemy możliwość zamiany terminu ślubu lub zwrotu zaliczki w 100%. Końcowe rozliczenie może odbyć się w formie przelewu, gotówki lub zapłaty kartą. Jeżeli chcecie otrzymać materiał w dniu ślubu usługa powinna być w tym zakresie opłacona.

Na ostateczny koszt realizacji wpływ ma kilka czynników. Dlatego w taki sposób skomponowaliśmy pakiety usług, abyście mogli sami wybrać zakres, który Wam odpowiada. Podstawą jest wykonanie starannego i obszernego reportażu w dniu ślubu., a także mini pleneru w okolicach domu weselnego. Z tego materiału mogą powstać odbitki, albumy, fotoksiążki, obrazy etc. Dla usługi samej fotografii koszt z personalizowanym pudełeczkiem ze zdjęciami wynosi od 3500,- zł. Dla usługi foto-video od 6500,- zł. Jeżeli dobierzecie dodatkowe albumy dla rodziców, plener w innym dniu, klipy, wydruki dla gości ten koszt będzie nieco większy. O tym rozmawiamy na naszych spotkaniach. Nie narzucamy żadnych obowiązkowych produktów. Chcemy, abyście mieli usługę szytą na miarę. Dajemy możliwości pełnej personalizacji. Nie prowadzimy polityki ukrytych kosztów.